fbpx

Mida vaadata Türgis?

Kuidas armuda Türki esimesest silmapilgust.

Arvatavasti ei ole te mitte kunagi kuulnud Türgi pärisnime, ajate ikka ja jälle segi, mis on selle riigi pealinn, olete veendunud, et tulpide kodumaa on Holland ja arvate, et lavendli kuningriigiks on Provence’i provints Prantsusmaal? Kui teie vastuseks on jah, siis tähendab see, et te ei ole mitte kunagi näinud Türgi tegelikku nägu. Seda, mis on peidus Vahemere liivaste randade ja kirevate turgude, pika ajaloo ning eredate isiksuste ja puutumata looduse vahel.

Mis puutub riigi nimesse, siis lihtsalt „Türgi“ ei ole õige, sest juba 1923. aastal nimetati riik ametlikult Türgi Vabariigiks. Ja riigi pealinn ei ole Istanbul, nagu paljud arvavad, vaid hoopis Ankara. Kuid mitte ainult Türgi tegelik nimi või pealinn pole paljudele senini segane. Selle Euroopa turistide ühe armastatuima riigi kohta eksisteerib väga palju müüte: näiteks, et seal vaadatakse iga saabunud turisti nagu kõndivat rahakotti, et kavalad müügimehed on aga igal sammul valmis müüma sulle põrsast kotis, et kuumad türgi mehed ihaldavad ära võrgutada iga puhkusele saabunud daami ning et vaatamist väärt objektid on ammu moraalselt ja füüsiliselt vananenud. Kui neid ridu lugedes kordate mõttes „ja nii ongi“, siis unustage vähemalt mõneks silmapilguks kõik see, mida olete siiani Türgi kohta kuulnud ja lubage, et jutustan teile sellest riigist nii, nagu sellega tutvusin mina, kes ma olen Türgit külastanud rohkem kui 20 korda.

„Tervelt 80 protsenti kogu maailma sarapuupähkleid eksporditakse meie riigist,“ teatab türklasest taksojuht, tõstes lennujaamas uhiuude taksosse minu kohvreid. Ma ei tea, miks ta pidas vajalikuks mulle seda öelda, kuid ma ei olnud sellest tõepoolest kuulnud, nii et muigasin ja sättisin end mugavalt tagaistmele. Mõtetes keerlevad juba päikesevannide, pikkade liivarandade ja värskendava mere pildid – kõik see, mille leiab siin eest iga saabuja.

On ju Türgi kuurortides päikesepaistelisi päevi aastas vähemalt 300, suvi kestab tervelt 9 kuud ja keskmine õhutemperatuur on pisut üle 30 kraadi, kuid merelt puhuvad kerged tuuleiilid aitavad kuumust kergesti taluda. „Vesi või tasuta WiFi?“ pakub autojuht ja nähes minu üllatunud pilku, puistab mind üle sõnarahega: „Turistid kujutavad sageli ette, et saabusid riiki, millel on pakkuda ainult merd, päikest ja „kõik hinnas“ hotelle. Ent kui vaataksite kõigele avali pilguga, siis võtaks Türgi teid oma embusesse ja te ei unustaks seda tutvust mitte kunagi.“

Kui olete pilgu avanud ja hoiate kõrvad kikkis, võite türklastelt kuulda rohkesti intrigeerivaid lugusid, mida ei leia reisijuhtidest ega puhkusekataloogidest. Kasvõi jutt, et jõuluvana on pärit Türgi lõunaosas asuvast väikesest Patara linnast (sellest on kirjutatud isegi Wikipedias). Lugu on küllaltki segane ja õigupoolest on võimatu jõuda jälile jõulusid sümboliseeriva, kogu maailmas ringi rändava ja kõikidele kingitusi jagava vana mehe tegelikule päritolule, kuid kohalike kirglikult jutustatavat lugu jõuluvanast on ikkagi väga tore kuulata. Samal ajal saab teisi türklaste puistatud vähetuntud fakte oma riigi kohta kergesti kontrollida ajaloo- või geograafiaõpikutest.

Näiteks seda, et kuni 1934. aastani olid vähestel türklastel perekonnanimed. Et riigi Musta mere äärne ala on täpselt sama pikk nagu tee Pariisist Berliini – 1650 kilomeetrit. Et türgi traditsioon käsib iga uksele ilmunud võõra vastu võtta nii, nagu ta oleks Jumala enda saadik, ja võõrustada teda vähemalt kolm päeva!

Türgi tähestikus ei ole x- ja q-tähte, kuid see-eest võib sealt leida näiteks leedulastele hästi tuntud tähe „i“. Ja veel üks huvitav seik – eurooplaste armastatud tulpide kodumaa ei ole mitte kusagil mujal kui Türgis ja sealt jõudsid need Euroopasse alles 16. sajandil. Igal aastal toimub Türgis ka lavendlite õitsemisele pühendatud festival, mis ei jää oma suuruselt sugugi alla sellele, mis toimub Prantsusmaal Provence’is. Lavendli- ja roosiõitest valmistatud tooted – kosmeetika, džemmid, lõhnaküünlad, eeterlikud õlid, ehted või interjööri kaunistamiseks mõeldud suveniirid – on parimaks kingituseks koju jäänud lähedastele. Ja kõike seda pakutakse taskukohaste hindadega.

Türgi edelaosas Vahemere ääres mägede vahel asuv Antalya on üheks populaarsemaks turistide külastatavaks kohaks kogu Türgis. Seda kuurorti hinnatakse pikkade suvede, mahedate talvede, Euroopa puhtaimate randade, lõbustusterohkuse, palmide all kulgevate pikkade alleede, huviväärsete vaadete ja kirevate turgude tõttu. Lühidalt öeldes, see on tõeline paradiis erinevaid ootusi hellitavatele puhkajatele.

Kuid mida teha, et puhkus oleks unustamatu ja te armuksite Türki esimesest silmapilgust? Ja mida ei tohiks teha, et te ei rikuks oma puhkust ära ega raiskaks raha väheväärtuslike, mõttetute ostude peale?

Kuigi enamik leedulasi on juba Türgi kuurortides puhanud, tuleb siiski meeles pidada, et see riik on küll külalislahke ja võtab turistid vastu avasüli, kuid samal ajal ka piirkonniti väga erineva mentaliteedi, ajaloo, kultuuri, religiooni ning kommetega. Seega tuleb puhkuse planeerimisel eelkõige pöörata suurt tähelepanu oma vajadustele ja võimalustele. Hotelli valikul on kõige tähtsamaks kriteeriumiks koht. Seetõttu peate hästi teadma, millised on teie puhkuseootused. Kas kavatsete hotellis ainult ööbida või tahate seal veeta rohkem aega? Kas teile piisab südalinnas asuvast hotellist (need on sageli väikesed, kuid hubased ajaloolised hooned, mida mitme põlvkonna vältel haldab sama perekond)? Kui see ei vasta täielikult teie unistuste puhkuse formaadile, siis otsige „resorti“, see tähendab luksuslikke puhkepaiku otse mere ääres, kus saate oma tahtmist mööda päevitada ja basseinis liguneda, veeta pärastlõunad raamatut lugedes kaunis nurgakeses purskkaevu ääres, nautida maitsvat toitu, erinevaid jooke ning võtta õhtuti osa lõbusatest programmidest. Võib arvata, et sel juhul veedate 80-90% oma puhkusest hotelli territooriumil, seepärast tuleks hotelli valimisel hinnata väga täpselt oma eelarvet.

Tuba, kliimaseade toas, teenindus, toit, lõbustused ja lisateenused määravad taolise puhkuse kvaliteedi. Kui reisite koos lastega, peate tagama, et täidetud oleks ka nende soovid (tegevused hotelli personali juhtimisel, lõbustuspargid, mänguväljakud, lasteklubid, diskod jms). Teisalt, kui tahate veeta puhkuse romantiliselt, ei ole kõik need asjad vajalikud, vaid isegi segavad. Sel juhul leidke „ainult täiskasvanutele“ hotell. Samuti on väga tähtsad lisateenused (internet, digi-TV toas jne). Kas neid teenuseid pakutakse ka teie valitud hotellis? Tundke selle vastu huvi kindlasti juba enne reisi. Pöörake tähelepanu sellele, mis on pakkumise sisse arvestatud ja mille eest tuleb veel lisaks maksta. Kallim ei ole alati parim. Vahel võib olla ka nii, et sama kategooria viie tärni hotellide hinnad võivad erineda koguni kolm korda ainuüksi seetõttu, et ühes neist uuendati tänavu suvel basseini ja nüüd tahetakse võimalikult kiiresti investeeringud tagasi saada. Ja veel – viis tärni Türgis ei tähenda alati seda, mida teie ette kujutate. Türklased armastavad anda oma hotellidele tunduvalt kõrgema hinnangu kui annaks samale hotellile eurooplased. Seega ärge olge laisad ja lugege teiste puhkajate arvamusi internetist ning küsitlege põhjalikult oma reisiagenti, enne kui broneerite hotelli ahvatlevate reisikataloogi fotode järgi.

Kui hotell on broneeritud ja kohvrid pakitud, tuleb hakata mõtlema sellele, mida reisil kogeda. Isegi siis, kui kavatsete puhkuse rahulikult mere ääres veeta, tuleks „kohustuslikus korras“ kulutada kaks-kolm päeva Türgiga tutvumisele. Lisaks traditsioonilistele veespordilõbustustele ja ATV-dega sõitmisele ning ostlemisele kohalikes lõhnaõli-, seebi- või karusnahavabrikutes on ka muid ajaveetmisvõimalusi. Võib sõita kogu perega poolepäevasele matkale Rohelisse kanjoni, mis paikneb Alanya kuurordist pisut kaugemal kui 70 kilomeetrit. See koht tekkis 1984. aastal, mil ehitati peaaegu 200 meetri kõrgune Manavgati tamm.

Praegu on see Tauruse mäe lääneosas asuv ja rohkem kui 90 kilomeetril laiuv kanjon üks suuremaid kunstlikke järvi maailmas. Mitmesaja meetri kõrgusel asuva järve vesi on mineraalide tõttu nii smaragdroheline, et sellest tehtud fotod tunduvad olevat töödeldud. Kuid siiski, see on päris vesi ja päriselt selline. Vesi on jahe, järve sügavus küündib mõnes kohas 80 meetrini. Varem asus seal asula, kuid selle jälgi ei ole enam näha. Veest väljaulatuvad puud ja järsud mäenõlvakud loovad salapärase atmosfääri. Mõne tunni jooksul saate seilata umbes 15 kilomeetrit, maitsta mägedes ahjus küpsetatud forelli, kanaliha, salatit ja puuvilja. Väljasõit maksab ligikaudu 50 eurot ning on väärt iga kulutatud senti!

Lavendlilõhna uppunud Isparta on veel üks koht, mis näitab suurepäraselt, et Türgi ei ole ainult Vahemere ja päikesekülluse poolest huvi pakkuv riik, mille eesmärgiks on ainult turistide kõhtude täitmine. Mööda jõgede, kanjonite ja okaspuumetsade kohal looklevaid maalilisi mägiteid katate autoga kahe tunniga paarsada kilomeetrit (lähtepunktiks on Beleki kuurort Alanyas). Esimene peatus on Sagalassos (Burduri regioonis) – üks suuremaid hellenistlikke antiiklinnu Türgis. Tauruse mäe lääneosas vähekäidavas kohas paikneva antiiklinna varemetega saab tutvuda mitmel erineval jalakäijate rajal, mis looklevad mööda endisest staadionist, koobastesse ehitatud matmiskohtadest, elumajadest, amfiteatrist ja isegi punaste laternate kvartalist ning muljetavaldavast keskväljakust siiani töötavate jääkülma vett purskavate purskkaevudega. Supluseks neid kahjuks ei kasutata, ainult ilusate fotode tegemiseks. Sissepääs sellele ajaloolisele objektile maksab kõigest paar eurot (on ka erinevaid soodustusi), läheduses on kõik mugavused. Sagalassose külastamisele võite arvestada aega poolest tunnist kuni 4 tunnini, tingimata tuleb hinnata kuumust ja oma füüsilist seisundit, sest päris palju tuleb mäkke ronida. Kes soovivad türgipärase puhkuse lärmi eest kauemaks ajaks peitu pugeda, võivad valida ka öömaja mägedes asuvas basseiniga SPA hotellis (hinnad alates 27 eurost). Kulutades sõidule veel pool tundi, satute lõputuna näivate lavendlipõldude vahele, kus õhk on nagu ikka Türgis (+35), kuid vaatepilt otsekui Lõuna-Prantsusmaal Provence’is. Kui siit puuduksid turistide hordid, kes voorivad lavendlipõldude vahel nagu mesilased (päris mesilasi on siin muuseas ka väga palju), siis võiks õhus levivaid lõhnu nautida kasvõi terve päev. Kui lõhnadest ja värvirohkusest küllalt saab, võib lähedal asuvas väikeses külakeses istet võtta õdusas kohvikus ja maitsta lavendlimaitselist jäätist, teed, kohvi või kompvekke. Neile, kes otsustavad katsetada seda ühepäevast matka, soovitan tagasiteel hetkeks peatuda ja end värskendada Salda järves, mille vesi meenutab Surnumerd.

Need on vaid üksikud näited, kuidas veeta mõned puhkusepäevad päikeselises Türgis mõnusalt ja ebatraditsiooniliselt. Ja annan veel mõned nõuanded, mis võib-olla säästavad teid mõnest ebameeldivast kogemusest.

Ei ole mõtet raisata oma raha Türgi turgudel, kindlasti mitte esimestel puhkusepäevadel. Kuniks kõik tundub veel uus ja ennenägematu, on ka hinnad justkui õiged, türklaste sõbralikkus ülevoolav ja see kõik võib kiiresti pea segi ajada. Sel juhul olete koju jõudes hädas, mõeldes, kellele võiks kinkida imeliku kujuga nahast kotid, tänavanurgalt ostetud kahtlase kvaliteediga kalja, Aladdini imelampi meenutavad värvilisest klaasist dekoratiivsed valgustid või kuulsate kaubamärkide võltskaubad. Kingitusi tuleks otsida alati alles siis, kui pool puhkust on juba läbi. Oleks hea, kui tunneksite teid huvitava kauba vastu huvi erinevates kauplustes, peaksite läbirääkimisi hinna üle ega näitaks väga selgelt välja, et pakutud kaup teile tõepoolest meeldib. Ärge unustage, et tee, mida teile pakutakse peaaegu igas kaupluses, küsimus „kust riigist sa pärit oled?“ ning mõned selgeks õpitud sõnad sinu emakeeles on ainult viisakus, mitte ei kohusta sind midagi ostma. Relvastudes tingimise kunsti ja kannatusega, ilma milleta ei kulge Türgis ladusalt ükski ostlemine, võib ostu hind kujuneda esialgsest hinnast poole madalamaks. Öeldakse, et läbirääkimised müüjaga on õnnestunud, kui suutsite hinda alla tingida vähemalt 20-30%! Karusnahad ja kuld? Enne karusnahatoodete soetamist tuleks need tähelepanelikult üle vaadata, sest sageli olen kuulnud lugusid, kuidas alles hiljem selgus, et need olid tegelikult õmmeldud väikestest karusnahajääkidest, kaotasid väga ruttu karva või osutusid talvel kandmisel eriti ebamugavaks. Ja mis puutub kulda, siis see on Türgis tõepoolest odavam, kuid ainult odavama tööjõukulu tõttu, ärgem unustagem, et selle väärismetalli hind on terves maailmas samasugune, erinevad ainult kulla töötlemise kulud. Seega on jällegi väga tähtis pöörata tähelepanu ehte kvaliteedile, numbrid ja terminid, mis on kritseldatud garantiilehele, ei pruugi tähendada mitte midagi. Kui ostate kulda hooletult, siis võite koju jõudes leida, et olete hunniku raha kulutanud paar eurot maksvale võltsingule. Kuid kui valite kinke tähelepanelikult ja teid ei hirmuta küllaltki pikad tingimised, siis võite Türgist soetada tõepoolest kvaliteetseid ja originaalseid kingitusi.

Tõelisi pärleid võib leida kirbuturgudelt vaevalt ühe või mõne euro eest, seal võib õhus tunda tõelist Türgi vaimu. Tillukestes restoranides saab madala hinna eest tellida meze’t (erinevaid suupisteid), maitsta kebabi, koftat, pilaffi, dolmat (meenutab meie kapsarulle), anda oma hinnangu kohalikule supile tšiorbale ja limpsida ettevaatlikult airani (hapukat vedelat keefirit meenutavat jooki, mida türklased kasutavad seedimise parandamiseks).

Kui ma peaksin nimetama viis põhjust, mille pärast ma armusin kunagi Türgisse, siis oleks need kahtlemata Türgi sauna (hamami) rituaalid, mida peaks proovima puhkuse esimestel päevadel; võimalus jälgida päikesetõusu õhupallis Tauruse mägede kohal Kapadookias; suplus kuumaveeallikates Pamukkales; käsitööna tehtud maiustused koos väikese tassitäie kuumas liivas valmistatud tõelise Türgi kohviga; kordumatu iluga metsikud rannad, kuhu võib kerge vaevaga jõuda rendiautoga ja kus tunned end kui asustamata saarel olevat, ümberringi ainult paradiisivaated ja mitte ühtki teist hingelist.

Olen kindel, et ka esmakordsel külastusel võib Türgist saada tervikliku pildi. Ja et selle pildi värvid oleks eredad ja tõelised, reisige sinna avatud südamega, jättes koju kõik seni kuuldud stereotüübid Türgi puhkuse eripärade kohta!

P.S. Ärge mingil juhul unustage päikesekreemi!

Edvardas Žičkus, TV saatejuht, reisija ja blogija

Kust osta:

+372 610 8000

Kirjutage meile:

puhkus@tiketatour.ee

Otsin pakkumist…

Palun oodake kuni otsime Teile parimaid pakkumisi. Selleks võib kuluda kuni 5 sekundit.